Առաջևում է կլիմայական նշանակություն ունեցող գործունեության ֆինանսավորման համար վճռական տասնամյակը
Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն առաջատար դեր է խաղացել կայուն ֆինանսավորման գործում Փարիզյան համաձայնագրից հինգ տարի անց՝ օգնելով հաճախորդներին անցնել բիզնեսի վարման ավելի բնապահպանական մեթոդների:
Սակայն, Էյչ-Էս-Բի-Սի խմբի գործադիր տնօրեն Նոել Քուինի խոսքերով, ավելի մեծ փոփոխություններ են սպասվում, քանի որ ցածր ածխածնային գլոբալ տնտեսությանն անցնելն ավելի է վերափոխում տնտեսությունը:
Բլումբերգի նոր տնտեսության համաժողովին անցյալ ամիս ելույթ ունենալիս նա ասել է. «Ես էական փոփոխություններ եմ ակնկալում առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում` բնապահպանական օրակարգի պատճառով, և ես այն տեսնում եմ որպես հնարավորություն մեր բիզնեսի բոլոր հայեցակետերում»:
Բանկի՝ վերջերս հրապարակած շրջադարձային ռազմավարությունը կլիմայական նշանակություն ունեցող բնագավառում ներառում է ձգտումը՝ մինչև 2030 թվականը 750 միլիարդ ԱՄՆ դոլարից մինչև 1 տրիլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով կայուն ֆինանսավորում և ներդրումներ ապահովելու:
Այն ներառում է բարձր արտանետումներ ունեցող հաճախորդներին աջակցություն տրամադրելն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են քիմիական արդյունաբերությունը և ավիացիան, ժամանակի ընթացքում ապակարբոնիզացման համար անհրաժեշտ երկարաժամկետ համալիր փոփոխություններ կատարելու համար: Պարոն Քուինի խոսքերով՝ այդ ընկերություններին աջակցություն ցուցաբերելը կլիմայի փոփոխությանը համաշխարհային արձագանքման կարևոր մասն է:
Նա հավելել է. «Համաշխարհային տնտեսությանը արտանետման զրոյական մակարդակին հասնելու հարցում օգնելու ամենաարդյունավետ միջոցը ծանր արտանետումներով հատվածներին աջակցելն է՝ հին տեխնոլոգիաներից նոր լուծումների անցնելով:
«Ողջ ֆինանսական հատվածը պետք է համագործակցի արդյունաբերության այդ ոլորտների հետ, որպեսզի օգնի նրանց ուղի գտնել դեպի ցածր ածխածնային ապագա, ինչպես նաև ընթացքում պաշտպանել դրանց և ստեղծել հազարավոր աշխատատեղեր»:
Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն վերջերս աջակցել է նորարարական պարտատոմսերի երկու թողարկմանը բարձր արտանետումներ ունեցող հատվածների հաճախորդների համար: Աշխարհի առաջին անցումային պարտատոմսը նախատեսվում է օգնել խոշոր ավիաընկերությանը կրճատելու դրա նավատորմի ածխածնի արտանետումը: Շինանյութերի հատվածում կայունության հետ կապված առաջին պարտատոմսը ներառում է ցեմենտի արտադրողի պարտավորությունը` մինչև 2030 թվականը նվազեցնել իր արտադրանքի ածխածնի արտանետումների ինտենսիվությունը:
Իմացեք ավելին այն մասին, թե ինչու է անցումային ֆինանսավորումն էական, նաև ծանոթացեք ստորև ներկայացված՝ անցած հինգ տարիների ընթացքում Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի կայուն ֆինանսավորման որոշ կարևոր տվյալներին:
Մեր կլիմայական կողմնորոշիչները
2015
- Էյչ-Էս-Բի-Սի Ֆրանսիան թողարկում է Խմբի առաջին «կանաչ» պարտատոմսը` հավաքագրելով 500 միլիոն եվրո այնպիսի նախագծերի համար, ինչպիսիք են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները, բնապահպանական շենքերը և թափոնների կայուն կառավարումը:
2016
- Մեր օգնությամբ Լեհաստանը թողարկում է աշխարհի առաջին անկախ «կանաչ» պարտատոմսը՝ հավաքագրելով 750 միլիոն եվրո բնապահպանական օգուտ բերող նախագծերի համար:
- Մենք միանում ենք Կլիմայի հետ կապված ֆինանսական տեղեկատվության բացահայտման աշխատանքային խմբին (TCFD), որպեսզի օգնենք մշակել կամավոր ուղեցույցներ, որոնք խրախուսում են ընկերություններին տեղեկատվություն հրապարակել կլիմայի հետ կապված ռիսկերի վերաբերյալ:
2017
- Մենք պարտավորվում ենք մինչև 2025 թվականը 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլար տրամադրել և օժանդակել կայուն ֆինանսավորման ու ներդրումների հարցում:
- Մենք աշխարհում առաջին կորպորատիվ կայուն զարգացման պարտատոմսն ենք թողարկում, որը հավաքագրում է 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար այն նախագծերի համար, որոնք նպաստում են ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը (SDG):
- Մենք միանում ենք RE100 ընկերությունների խմբին, որոնք ձգտում են իրենց էլեկտրաէներգիայի 100 %-ը վերականգնել վերականգնվող աղբյուրներից՝ նպատակ, որին ձգտում ենք հասնել մինչև 2030 թվականը:
2018
- HSBC Amanah Malaysia- ն աջակցում է աշխարհում առաջին SDG sukuk-ին ՝ պարտատոմսերի օժանդակող նախագծեր, որոնք ունեն բնապահպանական, տնտեսական և սոցիալական օգուտներ ՝ միաժամանակ համապատասխանելով իսլամական ֆինանսական սկզբունքներին
- Մենք առաջին կանաչ վարկերը տրամադրում ենք Հոնկոնգում, Մեծ Բրիտանիայում և Սինգապուրում ՝ սեփականատերերին օգնելով կառուցել բարձր բնապահպանական չափանիշներ
2019
- Euromoney- ն HSBC- ն անվանում է «Կայուն ֆինանսների աշխարհի լավագույն բանկ»
- Մենք գերազանցում ենք մեր թիրախի կես նշաձողը ՝ ապահովելով 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կայուն ֆինանսավորում և ներդրումներ մինչև 2025 թվականը ՝ մինչև տարեվերջ նպաստելով 52,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի
- Խմբի գործադիր տնօրեն Նոել Քուինը կոչ է անում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում համախմբված գործողություններ ձեռնարկել մեր արդյունաբերության մեջ` ողջունելով Կլիմայի ֆինանսավորման առաջնորդության նախաձեռնության առաջին զեկույցը, որի հիմնադիր անդամ է Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն:
2020
- Մենք հրապարակում ենք մեր շրջադարձային կլիմայի ռազմավարությունը` ներառյալ մեր հաճախորդների պորտֆելից ֆինանսավորված արտանետումները մինչև 2050 թվականը կամ ավելի շուտ զուտ զրոյի կրճատելու նպատակը
- Կայուն ֆինանսական գործարքները, որոնց մենք աջակցում ենք, ներառում են.
- Պլաստիկ թափոնների դեմ պայքարելու համար աշխարհում առաջին պարտատոմսերը
- Եգիպտոսի առաջին ինքնիշխան կանաչ պարտատոմսերը
- Աշխարհում առաջին անցումային սուկուկը, որն օգնում է խոշոր ավիաընկերությանը կրճատել ածխածնի արտանետումները

Decisive decade ahead for climate finance
HSBC has played a leading role in providing sustainable finance in the five years since the Paris Agreement, helping clients switch to greener business practices.
But bigger changes are coming as the transition to a low-carbon global economy reshapes economies further, according to HSBC Group Chief Executive Noel Quinn.
Speaking at the Bloomberg New Economy Forum last month, he said: “I do anticipate significant change over the next 10 to 20 years because of the environmental agenda, and I see it as an opportunity in all facets of our business.”
Infographic: Our ‘Plan for the Planet’ at a glance
The bank’s recently unveiled, ground-breaking climate strategy includes an ambition to provide between USD750 billion and USD1 trillion in sustainable financing and investment by 2030.
This includes support for high-emitting clients in sectors such as chemicals and aviation to make long-term, complex changes needed to decarbonise over time. Assisting these companies is a crucial part of the global response to climate change, according to Mr Quinn.
He added: “The most effective way to help the global economy to reach net zero is by supporting heavy-emitting sectors to transition away from old technologies to new solutions.
“The whole financial sector needs to partner with those industries to help them find a pathway to a low-carbon future, and to protect and create many thousands of jobs in the process.”
HSBC recently backed two pioneering bond issuances for clients in high-emitting sectors. The world’s first transition sukuk is set to help a major airline cut carbon from its fleet of aircraft. The first sustainability-linked bond in the building material sector incorporates a cement producer’s commitment to reducing the carbon intensity of its products by 2030.
Find out more on why transition finance is essential – and check out some of HSBC’s sustainable finance highlights from the past five years below.
Our climate milestones
2015
• HSBC France issues the Group’s first green bond, raising EUR500 million for projects including renewable energy, green buildings and sustainable waste management
2016
• Poland issues the world’s first sovereign green bond with our help, raising EUR750 million for projects with environmental benefits
• We join the Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) to help to develop voluntary guidelines that encourage companies to publish information on climate-related risks they face
2017
• We pledge to provide and facilitate USD100 billion in sustainable financing and investments by 2025
• We issue the world’s first corporate sustainable development bond, raising USD1 billion for projects that contribute towards achieving the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs)
• We join the RE100 group of companies committed to sourcing 100 per cent of their electricity from renewable sources – a target we aim to hit by 2030
Insight alerts
Register to receive insight and analysis on the latest trends from HSBC executives, economists and experts – direct to your inbox.
2018
• HSBC Amanah Malaysia facilitates the world’s first SDG sukuk, a bond backing projects with environmental, economic and social benefits while complying with Islamic finance principles
• We issue the first green loans in Hong Kong, the UK and Singapore, helping property developers build to high environmental standards
2019
• Euromoney names HSBC “World’s Best Bank for Sustainable Finance”
• We exceed the halfway mark in our target to provide USD100 billion in sustainable financing and investment by 2025, facilitating USD52.4 billion by the end of the year
• Group Chief Executive Noel Quinn calls for concerted action across our industry to tackle climate change, welcoming the first report from the Climate Finance Leadership Initiative, of which HSBC is a founder member
2020
• We publish our ground-breaking climate strategy, including an aim to reduce financed emissions from our portfolio of customers to net zero by 2050 or sooner