Ընթացիկ հաշիվն առաջին քայլն է դեպի HSBC միջազգային ցանց և հնարավորություններ:
Ընթացիկ հաշիվներ կարող են բացվել հետևյալ արժույթներով՝AMD, USD, EUR, GBP, RUB, AED, AUD, CAD, CHF, CNY, HKD, JPY։ Անկախ Ձեր ընթացիկ հաշվի արժույթից` հնարավոր են նաև հաշվի արժույթից տարբերվող և բանկի կողմից սպասարկվող այլ արժույթներով գործառնություններ ևս: Ընդ որում, նման դեպքերում արտարժույթի փոխանակման ցանկացած գործարք իրականացվում է Բանկի կողմից սահմանված համապատասխան փոխարժեքով:
Հաշիվը կակտիվացվի բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելուց և դրանք Բանկի կողմից ընդունվելուց հետո 3-5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, սակայն որոշ դեպքերում հնարավոր է պահանջվի ավելի երկար ժամանակահատված (մինչև 60 օրացուցային օր):
Ընթացիկ հաշվի սակագներ
Հաշվի բացման վճար | 5 000 ՀՀ դրամ |
Լրացուցիչ հաշվի բացման վճար | 3 000 ՀՀ դրամ |
Նվազագույն մուտք | Չի պահանջվում |
Հաճախորդի՝ Բանկում սպասարկվող հաշիվ(ներ)ը, որի/որոնց միջին եռամսյակային մնացորդների հանրագումարը ցանկացած պահի դրությամբ երեք ամիս անընդմեջ փոքր է 5.000.000 ՀՀ դրամից , կարող է/են փակվել Բանկի միակողմանի որոշմամբ:
Ընթացիկ հաշվի փակման համար վճարներ չեն գանձվում։
Անկախ այն փաստից, թե արդյոք հաճախորդը հաշիվն օգտագործում է, թե ոչ` յուրաքանչյուր ընթացիկ հաշվից գանձվում է սպասարկման ամսական վճար` 5001 ՀՀ դրամի չափով:
Կիրառվում է միայն դեսպանատների հաշիվների նկատմամբ:
Բանկը յուրաքանչյուր տարի կկիրառի և կգանձի լրացուցիչ տարեկան սպասարկման վճար` 1.900.0001 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Եթե Հաճախորդի՝ Բանկում սպասարկվող բոլոր հաշիվների միջին եռամսյակային մնացորդների հանրագումարը որևէ ամսվա առաջին աշխատանքային օրվա դրությամբ` նախորդող երեք ամիսների համար, փոքր է 5.000.000 ՀՀ դրամից (կամ արտարժութային հաշիվների դեպքում դրան համարժեք արտարժույթից), ապա յուրաքանչյուր ամիս գանձվում է լրացուցիչ սպասարկման վճար՝ 100.0001 ՀՀ դրամի չափով:
Հաճախորդի հաշվի կրեդիտային մնացորդը (Բանկում մի քանի հաշիվ ունենալու պարագայում միասին վերցրած բոլոր հաշիվների կրեդիտային մնացորդների հանրագումարը, ստորև` Մնացորդ) որևէ օրվա վերջի դրությամբ 9.500.000.000 ՀՀ դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթով գումարը գերազանցելու դեպքում (Գերազանցող մնացորդ), սկսած գերազանցելու օրվան հաջորդող 1-ին օրվանից, Հաճախորդն օրական կտրվածքով պարտավոր է վճարել հաշվի սպասարկման օրական լրացուցիչ վճար, Մնացորդի տարեկան 3 տոկոսի չափով:
Յուրաքանչյուր օրվա համար օրական լրացուցիչ վճարը ենթակա է գանձման ՀՀ դրամով հաջորդ օրը:
Սույն կետի իմաստով՝
Ընթացիկ հաշվով իրականացվող գործառնություններից են դրամական միջոցների կանխիկ մուտքը/ելքը, փոխանցումները, արտարժույթի փոխարկումները:
Ընթացիկ հաշիվները կարող են տնօրինվել ինչպես այցելելով բանկ, այնպես էլ ինտերնետային/մոբայլ և հեռախոսային բանկային ծառայությունների միջոցով:
Բանկում դրամական միջոցների մուտքագրումները և ելքագրումները կարող են իրականացվել Բանկի ցանկացած մասնաճյուղում` Հաճախորդի ներկայացուցչի լիազորությունները և ինքնությունը հաստատող Բանկի համար ընդունելի բավարար փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում:
Կանխիկ միջոցները մուտքագրվում են բանկային հաշիվներին այդ գումարների ներկայացման պահին (եթե նախապես այլ համաձայնագիր ստորագրված չէ Բանկի և Հաճախորդի միջև): Բանկային հաշվից կանխիկ ելքագրումը կատարվում է անմիջապես` Հաճախորդի պահանջով: Բանկի կողմից սահմանված սահմանաչափերը գերազանցող գումարների կանխիկացման դեպքում անհրաժեշտ է մեկ օր առաջ տեղյակ պահել Բանկին: Վերոնշյալ սահմանաչափերին Հաճախորդները կարող են ծանոթանալ Բանկի ցանկացած մասնաճյուղում:
Բանկային հաշվի շրջանառության և միջին մնացորդի ցուցանիշները կարևոր գործոն են հաճախորդի հետ հետագա համագործակցությունը զարգացնելու համար: Դրանք հաշվի են առնվում նաև բազմատեսակ առևտրավարկային ծառայությունների տրամադրման մասին որոշումներ կայացնելիս:
HSBC Բանկ Հայաստանն անհատական մոտեցում է ցուցաբերում իր հաշվետերերի նկատմամբ և կարող է անհատական արտոնյալ սակագներ առաջարկել իր հաճախորդների հետ հետագա համագործակցությունը զարգացնելու նկատառումներից ելնելով: Հաշվետերերին տրամադրվող արտոնյալ սակագները կարող են կիրառվել մուտքային և ելքային փոխանցումների, կանխիկացման, արտարժութային գործարքների և այլ ծառայությունների նկատմամբ:
Դրամական փոխանցումների մասին տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ «Դրամական Փոխանցումներ»ծառայության էջում:
Հաշվից տեղեկանքների, քաղվածքների և մատուցվող այլ ծառայությունների մասին տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ «Այլ Ծառայություններ» բաժնում:
1 Արտարժույթային հաշվից գանձման դեպքում փոխանակումն իրականացվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից գործարքին նախորդող/ընթացիկ օրվա համար հրապարակված արտարժույթի միջին փոխարժեքը (կախված գործարքի/գործառնության ժամից), եթե այլ բան նախատեսված չէ Բանկի և Հաճախորդի միջև
Բանկը հաշիվը փակում է համապատասխան հաշվի փակման դիմումը ստանալուց հետո առավելագույնը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե ՀՀ օրենսդրությամբ կամ Բանկի ներքին ընթացակարգերով հաշվի օգտագործման կամ հաշվի փակման գործընթացը սահմանված ժամկետում կազմակերպելու հետ կապված սահմանափակումներ առկա չեն։
Հաճախորդի՝ Բանկում սպասարկվող որևէ հաշվով 12 ամիս անընդմեջ Հաճախորդի կողմից որևէ գործարք չկատարելու դեպքում Բանկն իրավունք ունի միակողմանիորեն դադարեցնել հաշվի սպասարկումը և փակել այդ հաշիվը: Հաշվի/հաշիվների փակման պահին առկա դրամական միջոցներն այլ բանկային հաշվին փոխանցելու հանձնարարական չներկայացնելու դեպքում, այդ դրամական միջոցները կտրամադրվեն կանխիկ:
Հաճախորդի բանկային հաշիվը և դրանում եղած դրամական միջոցները տնօրինելու իրավունքները կարող են սահմանափակվել դատարանի վճռով՝ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների կամ հարկային մարմինների կողմից կայացրած որոշումների հիման վրա: Առանց Հաճախորդի կարգադրության Հաճախորդի հաշվից դրամական միջոցների բռնագանձումը կարող է իրականացվել դատարանի վճռով՝ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների և հարկային մարմինների կողմից կայացրած որոշումների հիման վրա։ Հաճախորդը կտեղեկացվի իր հաշվից միջոցների բռնագանձման մասին` բռնագանձման որոշումը Բանկի կողմից կատարելուց հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Կորպորատիվ բանկոմատային քարտերը մեր կորպորատիվ հաճախորդներին հնարավորություն են տալիս արագ և արդյունավետ օգտվել կազմակերպության միջոցներից:
Ծառայությունը թույլ է տալիս կազմակերպության տնօրենին կամ այլ լիազորված անձանց կազմակերպության միջոցները կանխիկացնել HSBC Բանկ Հայաստանի բանկոմատային ցանցի միջոցով:
Առաջին 3 քարտերի թողարկում1 | Անվճար |
Հավելյալ քարտի թողարկում1 | 3.000 ՀՀ դրամ |
Քարտի վերաթողարկում | 3.000 ՀՀ դրամ |
Ամսական սպասարկում2 | 1.000 ՀՀ դրամ |
Փոխանցում HSBC Բանկ Հայաստանում սպասարկվող հաշիվների միջև | Անվճար |
Փոխանցման օրական սահմանաչափ3 | 3.000.000 ՀՀ դրամ |
Կանխիկի դուրսբերում Բանկին պատկանող բանկոմատներից | Անվճար |
Կանխիկի դուրսբերման օրական սահմանաչափ3 | 500.000 ՀՀ դրամ |
1 Թողարկվող առաջին երեք քարտերը տրամադրվում են անվճար: Չորրորդ քարտից սկսած յուրաքանչյուր քարտի համար գանձվում է հավելյալ քարտի թողարկման վճար:
2 Ամսական սպասարկման վճարը գանձվում է յուրաքանչյուր ամսվա սկզբում` նախորդ ամսվա համար:
3 Քարտով կատարված գործարքների օրական սահմանաչափը հանդիսանում է ընդհանուր սահմանաչափ Կազմակերպությանը թողարկված բոլոր քարտերի համար:
+374 (60) 655 200
+374 (60) 655 000
Մեր հեռախոսային կենտրոնն
աշխատում է շուրջօրյա
Թարմացվել է` 19/01/22 7:55 UTC
Մենք պատասխանատվություն չենք կրում կայքում տեղադրված տեղեկատվության ճշգրտության և արժանահավատության համար, ինչպես նաև կայքում առկա գովազդային նյութերի օգտագործման հնարավոր հետևանքների համար:
Please be aware that the external site policies will differ from our website terms and conditions and privacy policy. The next site will open in a new browser window or tab.
Տեղեկացնում ենք, որ արտաքին կայքի քաղաքականությունը տարբերվում է մեր կայքի պայմաններից և գաղտնիությունը պահպանելու քաղաքականությունից: Հաջորդ կայքը կբացվի նոր պատուհանում կամ ներդիրում:

HSBC Bank Armenia’s current account is a gateway to our entire network of international connections and capabilities.
Account opening
Current accounts can be opened in the following currencies: AMD, USD, EUR, GBP, RUB, JPY, CNY, CAD, HKD, AUD, CHF, AED. Regardless of the currency of your current account, transactions in other currencies acceptable by the Bank can be performed as well. In such cases, foreign exchange currency transactions are provided by the rate stated by the Bank.
The corporate account will be activated within 3-5 working days (in exceptional cases in up to 60 calendar days) after all the necessary documentation has been presented and accepted by the Bank.
Customers will be advised individually regarding presentation terms and timing depending on requested information/documentation. Conditioned by various factors the Bank may require additional information/documentation during and after account opening.
Current account tariffs
Account opening fee | AMD 5,000 |
Additional account opening | AMD 3,000 |
Minimum deposit | Not required |
Customer account(s) with the Bank which are held with less than AMD 5.000.000 in aggregate average quarterly balance at any given time within 3 uninterrupted months may be closed at unilateral decision of the Bank.
There are no charges applied to current account closure.
Irrespective of the fact whether the customer uses the account or not, monthly maintenance fee of AMD 5001 will be applied to each current account.
Applicable only for embassies.
The Bank will apply additional annual fee in the amount of AMD 1.900.0001 and charge it.
If the aggregate average quarterly balance of all bank accounts held by a customer at the end of the first business day of any given month is below AMD 5,000,000 (or in case of foreign currency accounts equivalent foreign currency) for preceding three months, additional maintenance fee in the amount of AMD 100.0001 will be applied each month.
If the credit balance on Customer’s account (if there are several accounts, the aggregate credit balance of all those accounts, hereinafter referred to as “the Balance”) at the end of any day exceeds the amount of AMD 9.500.000.000 or its equivalent in foreign currency (hereinafter referred to as “Exceeding balance”), starting from the 1st day of exceeding the Balance, the Customer is obliged to pay to the Bank, an additional daily account service fee on daily basis, which equals to maximum 3% annually of the Balance.
Meanwhile,
For each day the additional daily account service fee should be levied in Armenian dram during the consecutive day.
For the purposes of this clause:
Current accounts support cash deposits and cash withdrawals, money transfers and foreign currency exchange.
Current accounts can be managed by visiting the Bank, as well as through Online/Mobile and Telephone banking services.
Cash deposits and cash withdrawals can be made at any branch of the Bank subject to availability of satisfactory evidence of identity and authorities of the Customer's representative acceptable to the Bank. Cash deposits are credited onto the bank account at the submission of cash funds (unless otherwise provided by an agreement signed between the Bank and the Customer).
The cash withdrawals are made immediately upon the Customer’s request. The Bank must be informed about the withdrawal of amounts exceeding the thresholds set by the Bank one day prior to the withdrawal. The Customer can obtain information on the above-mentioned thresholds at any branch of the Bank.
The statistics of the corporate account turnover and average balance is an important factor for building a future commercial banking relationship and receiving various products and services offered by our bank.
HSBC Bank Armenia applies individual approach to the account holders and may provide individual preferential tariffs in view of developing further relationship with the customers. The preferential tariffs provided to the account holders may also cover outward and inward remittances, cash withdrawals charges, foreign currency exchange transactions.
You can learn more about “Money transfers” service by following the link.
You can learn more about Bank advices/statements provision in “Other services” section.
1 If the charge is being deducted from the foreign currency account, the transaction will be conducted at the average/mean foreign currency rate published by the Central Bank of Armenia (CBA) as of the previous/ current day of transaction (depending on the time of the transaction), unless it is specified otherwise between the Bank and the Client for the respective currency.
Bank closes the account in maximum three working days after the submission of the corresponding account closure application form, if there are no restrictions related to the account operating and closure defined by the Bank’s internal procedures or RA legislation.
Customer account(s) with no customer generated transactions within 12 uninterrupted months may be closed at unilateral decision of the Bank. In case an instruction is not presented to the Bank to transfer the monies available in the accounts at the moment of closure to other bank accounts, those monies shall be received in cash.
A customer's right to manage their bank account and the funds available on it can be restricted due to decisions issued by the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service or tax authorities based on court verdict. Levy of monetary funds without order of the customer can be executed on decisions issued by Judicial Acts Compulsory Enforcement Service and tax authorities based on court verdict. The customer will be informed about this after the bank has executed the decision on levy of funds from the customer's account within 3 working days.
Corporate ATM cards enable our corporate customers to have an easy and quick access to their company funds. The product allows company director and other authorized individuals to obtain cash funds from HSBC Bank Armenia ATM network.
Card issuance fee for the first 3 cards1 | Free |
Additional card issuance fee1 | AMD 3,000 |
Card replacement | AMD 3,000 |
Monthly service fee2 | AMD 1,000 |
Transfer of funds between accounts held at HSBC Bank Armenia | Free |
Daily transfer limit3 | AMD 3,000,000 |
Cash withdrawal at bank's ATMs | Free |
Cash withdrawal daily limit3 | AMD 500,000 |
1 First three cards are issued free of charge. Starting from fourth card issuance is subject to Additional card issuance fee per card.
2 Monthly service fee is charged at the beginning of each month for the preceding month.
3 Cards daily transactional limit is a total limit for all ATM Corporate cards issued to the Company.