- Դրամական հոսքերի կառավարում
Ըստ «Euromoney» ամսագրի 2021թ. հարցման՝ HSBC Հայաստանը ճանաչվել է «Կորպորատիվ ծառայությունների գծով լավագույն բանկ»
2021 թ.-ին «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն (այսուհետ` HSBC Հայաստան) Euromoney հեղինակավոր ամսագրի կողմից չորրորդ անգամ անընդմեջ ճանաչվել է տարվա «Կորպորատիվ ծառայությունների գծով լավագույն բանկը Հայաստանում»:
«Euromoney» ամսագիրն իրականացնում է ամենամյա հարցումեր, որոնք միտված են բացահայտելու կորպորատիվ ծառայություններ մատուցող առաջատար կազմակերպությունները։
Կորպորատիվ ծառայությունների զարգացման և կառավարման վարչության ղեկավար Վարդան Շահբազյանը մեկնաբանում է․ «HSBC Հայաստանը որդեգրել է կորպորատիվ ծառայությունների ոլորտում ավտոմատացման և պարզ թվային լուծումների ներմուծման ռազմավարություն, ինչը աջակցության և գնահատման է արժանանում մեր հաճախորդների կողմից․ այդ մասին են վկայում հարցման արդյունքները»։
HSBC Խումբը ևս այս տարի արժանացել է մրցանակների՝ ճանաչվելով «Գլոբալ առաջատար» և «Հաճախորդների սպասարկման գլոբալ առաջատար»։ Հարցման արդյունքները վկայում են կորպորատիվ ծառայությունների ոլորտում HSBC Բանկի առաջատար դիրքի մասին ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկաներում:
«Մենք շնորհակալ ենք մեր հաճախորդներին իրենց ցուցաբերած վստահության համար և հաստատակամ ենք ներմուծել համաշխարհային լավագույն բանկային նորարարությունները և փորձը տեղական շուկա»,-նշել է Վարդան Շահբազյանը:
HSBC Holdings plc-ն՝ HSBC Խմբի ընկերության գլխամասը, գտնվում է Լոնդոնում: Խումբը ծառայություններ է տրամադրում 64 երկրներում և տարածաշրջաններում՝ Եվրոպայում, Ասիայում, Հյուսիսային և Լատինական Ամերիկայում, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում: HSBC-ն հանդիսանում է աշխարհի ամենախոշոր ֆինանսական կառույցներից մեկը, որի ակտիվները 2021թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 2,969 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ը հիմնադրվել է 1996թ․-ին։ Բանկը Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբին ամբողջությամբ պատկանող դուստր ընկերություն է։ Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը սպասարկում է շուրջ 30 000 հաճախորդի Երևան քաղաքում գտնվող իր 7 գրասենյակների և մոտ 310 աշխատակիցների միջոցով: 2021 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 311 միլիարդ ՀՀ դրամ` ներառյալ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Փի-Էլ-Սի Լոնդոնի կողմից Բանկի միջնորդությամբ տրամադրված վարկերը: Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից։

- Managing Cash Flow
For the fourth consecutive year, HSBC Bank Armenia CJSC (hereinafter HSBC Armenia) has been recognised as Market Leader by Euromoney Cash Management Survey 2021, the benchmark survey for the global cash management industry.
Conducted annually, the Euromoney Cash Management Survey identifies the leading providers of cash management products and services.
Vardan Shahbazyan, Head of Global Liquidity and Cash Management Department comments: “HSBC Armenia has adopted a strategy of delivering simpler digital solutions and automation in transaction banking. The survey results represent our customers’ trust and support to this strategy”.
This year HSBC Holdings plc as well has been named #1 Global Market Leader and #1 Global Customer Service Provider. The results of the survey confirm HSBC’s leading position in transactional banking both locally and globally.
“We are grateful to our customers for their constant encouragement and endorsement, and we remain committed to delivering the world’s best banking innovations and practices to the local market”, said Vardan Shahbazyan.
HSBC Holdings plc, the parent company of HSBC, is headquartered in London. HSBC serves customers worldwide from offices in 64 countries and territories in its geographical regions: Europe, Asia, North America, Latin America, and Middle East and North Africa. With assets of $2,969bn at 30 September 2021, HSBC is one of the world’s largest banking and financial services organisations.
HSBC Bank Armenia CJSC was established in 1996. The bank is a wholly owned subsidiary of HSBC Group. HSBC Armenia serves around 30 000 customers through seven offices located in Yerevan and around 310 employees. As of 30 September 2021, the Bank has assets of AMD311 billion including the ones, allocated with the mediation of the HSBC Bank plc, London. The bank is regulated by the Central Bank of Armenia.