• Ընդհանուր կայունություն
Նոր համագործակցության պայմանագիր Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի և Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի միջև
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը (այսուհետ՝ Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան) և Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (այսուհետ՝ ՎԶԵԲ) ստորագրեցին Ռիսկի բաշխման շրջանակի (RSF) համաձայնագիր՝ հայաստանյան ընկերությունների համար ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով։ Ֆինանսական հաստատությունների գծով ՎԶԵԲ-ի գործադիր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժի և Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իրինա Սեյլանյանի կողմից ստորագրած համաձայնագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը կհամաֆինանսավորի Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանի կողմից իրավասու վարկառուներին տրամադրվող անհատական վարկերը:
«Այս համագործակցությունը ՎԶԵԲ-ի հետ մեր բազմամյա հարաբերությունների նոր փուլի սկիզբն է խորհրդանշում, որի միջոցով ակնկալում ենք շարունակել տեղական բիզնեսների համար ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայնման գործընթացը», - ասաց Իրինա Սեյլանյանը։
RSF-ը ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսի նախաձեռնության ֆինանսավորման երեք հիմնական մեխանիզմներից մեկն է, ծրագիր, որն ուղղված է տեղական մասնավոր ընկերություններին աջակցելուն և զարգացմանը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը ՎԶԵԲ-ի հիմնական գործընկեր բանկերից մեկն է Հայաստանում, որի համագործակցությունը կենտրոնացած է հատկապես կայուն էներգետիկայի ոլորտում ներդրումների աջակցման վրա: Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը դիրքավորվել է որպես երկրում կորպորատիվ և ներդրումային բանկային ծառայությունների տրամադրման առաջատար:

a-new-cooperation-agreement-between-hsbc-bank-armenia-and-the-european-bank-banner
A new cooperation agreement between HSBC Bank Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development
HSBC Bank Armenia (hereinafter HSBC Armenia) and European Bank for Reconstruction and Development (hereinafter EBRD) signed a Risk Sharing Framework (RSF) Agreement to expand local enterprises access to funding. Within the framework of the agreement signed by Francis Malige, the EBRD Managing Director, Financial Institutions and Irina Seylanyan, the Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia, EBRD will co-finance individual loans provided by HSBC Armenia to eligible borrowers.
“This partnership marks a new chapter in our longstanding relationship with EBRD. Through this collaboration we look forward to further enhancing our financing opportunities for local businesses.” said Irina Seylanyan, the Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia.
The RSF is one of three core financing frameworks of the EBRD’s Small Business Initiative a programme dedicated to supporting and developing local private companies.
HSBC Bank Armenia one of the key partner banks of EBRD in Armenia with the cooperation particularly focused on supporting investments in sustainable energy. The bank has distinguished itself as a leading provider of corporate and investment banking services in Armenia.