- Ընդհանուր կայունություն
Համաշխարհային երեք խոշոր տնտեսական բլոկները՝ ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը և Չինաստանը, շատ տարաձայնություններ ունեն, բայց նոյեմբերին ԱՄՆ Նախագահի պաշտոնում Ջո Բայդենի ընտրվելուց հետո, դրանց միավորում է կլիմայի փոփոխության հետ կապված հստակ քայլեր ձեռնարկելու ցանկությունը:
Բայդենը ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերիին նշանակել է որպես կլիմայի հարցերով հատուկ պատվիրակ, ինչը ավելացնում է կլիմայական դիվանագիտության դերի բարձրացման հեռանկարը: Դա կարող է նշանակել 2015 թ.-ի Փարիզյան համաձայնագրի բարելավում, տեխնիկական զարգացման և ներդրումների ոլորտում ավելի լայն միջազգային համագործակցություն կամ տնտեսության հատուկ հատվածներում և ոլորտներում գործողություններ: Չինաստանը վերջերս պարտավորություն է ստանձնել մինչև 2060 թվականը հասնել արտանետումների զրոյական մակարդակի, իսկ ԵՄ-ն նման նպատակ է դրել իր առջև՝ մինչև 2050 թվականը:
Միացյալ Թագավորությունը վերջերս նաև հայտարարել է առափնյա քամու էներգետիկայի հետ կապված հավակնոտ թիրախների մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ կդադարեցնի արտերկրում հանածո վառելիքի արդյունահանման ֆինանսական աջակցությունը: Այն նաև նորացրել է Փարիզյան համաձայնագրի շրջանակներում իր պարտավորությունները, ինչը կհանգեցնի 2030 թ.-ին Մեծ Բրիտանիայի արտանետումների 68 տոկոսով կրճատման: Դրանք հուսադրող իրադարձություններ են, քանի դեռ մենք մոտենում ենք COP26-ին, և դրանք ուժեղացնելու են ճնշումը մասնավոր հատվածի վրա:
2. Անցման հնարավորություններ
Ածխածնի արտանետումների անցումը ցածր մակարդակին սկսում է արագանալ, հատկապես այն արդյունաբերություններում, որտեղ արտանետումները շատ են և դրանք դժվար է կրճատել: Օրինակ, էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների (էլեկտրամոբիլների) վաճառքը հանգեցրել է 2020 թ.-ին ավտոմոբիլային հատվածի ընդհանուր անկմանը: Մինչև սեպտեմբեր ԵՄ-ում էլեկտրամոբիլների վաճառքի ծավալներն այս տարի ավելացել էին 81 տոկոսով, իսկ հաջորդ տարի էլեկտրամոբիլների ավելի քան 350 մոդելներ պետք է գործարկվեն ամբողջ աշխարհում:
Կարևոր աշխատանքներ են տարվում նաև այլ հատվածներում: 2020 թվականի հոկտեմբերին Եվրոպական հանձնաժողովը հայտարարել է մինչև 2030 թվականը 35 միլիոն էներգաարդյունավետ շենքեր վերանորոգելու իր ծրագրերի մասին: Եվրոպայում շենքերում էներգիայի սպառումը կազմում է 40 տոկոս, իսկ ջերմոցային գազերի արտանետումները կազմում են 36 տոկոս: Մեծանում է Ասիայի արագ զարգացող տնտեսություններում նոր, կայուն ենթակառուցվածքներ ստեղծելու անհրաժեշտության հասկացողությունը:.
Ներդրումային ավելի լավ լուծումների մշակումը արտանետումների կրճատման ուղղությամբ առաջընթաց ունեցող հատվածների համար, որոնք դեռևս չեն կարող հավակնել մաքուր «կանաչ«» ֆինանսավորմանը, ֆինանսական հատվածի կարևոր խնդիրն է: Դա կարևոր քայլ կլինի անցումային գործընթացում՝ արտանետումների բարձր մակարդակ ունեցող հատվածների համար, ինչպիսիք են պողպատի արտադրությունը և ավիացիան: Քանի որ առաջին պլան են դուրս գալիս անցումային նոր արտադրատեսակներ, ֆինանսական հաստատությունները և դրանց հաճախորդները պետք է սերտորեն համագործակցեն` հաճախորդների անցումային յուրաքանչյուր ուղու համար ճիշտ լուծումներ գտնելու նպատակով: Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն աշխատել է շուկայի այլ մասնակիցների հետ` բնապահպանական և սոցիալական պարտատոմսերի նոր սկզբունքներ մշակելու համար, որոնք կօգնեն ուղղորդել շուկայի աճը:
Ինչու է էական անցումային ֆինանսավորումը
Ֆինանսական համակարգը պետք է ուժեղացնի ջանքերը`օգնելու բարձր ածխածնային արդյունաբերությանը կրճատել արտանետումները:
3. Կլիմայական փոփոխությունների հետ կապված ֆինանսավորման օգտի ավելացում
Ներդրողների մոտ աճում է ախորժակը կայուն ֆինանսավորման նկատմամբ: Մասամբ դա պայմանավորված է շահագրգիռ կողմերի ավելի մեծ ճնշմամբ, բայց առաջին հերթին՝ ավելի բարձր եկամտաբերության ակնկալիքներով: Ակտիվների համար ծայրաստիճան անկանոն տարում «կլիմայական ակտիվները» (օրինակ՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները, էներգիայի պահեստավորումը, գյուղատնտեսությունը և տրանսպորտային արդյունավետությունը) ավելացել են 37 տոկոսով՝ ընդհանուր շուկայի 11 տոկոսի համեմատ
«Կանաչ» և կայուն պարտատոմսերի շուկան 2020 թ.-ին նույնպես ապացուցել է իր ամրությունը: Չնայած առաջին կիսամյակի անկմանը, միայն երրորդ եռամսյակում «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկումը հասել է 64,9 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, ինչը ամենաբարձր ծավալն է երրորդ եռամսյակում՝ սկսած շուկան հիմնելուց հետո: «Կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման ընդհանուր պատմական ծավալն այժմ գրեթե 1 տրիլիոն դոլար է
«Մենք կարող ենք ակնկալել, որ կայուն ֆինանսական շուկան, ընդհանուր առմամբ, կշարունակի հստակ աճը»
Եվրոպական հանձնաժողովը վերջերս հայտարարել է, որ COVID-19 վերականգնման համար բաշխելու է իր հիմնադրամի 30 տոկոսը՝ 225 միլիարդ եվրո, «կանաչ» պարտատոմսերի միջոցով, ինչը ԵՄ-ն կդարձնի այդպիսի գործիքների խոշորագույն թողարկող: 2021 թ.-ին մենք կարող ենք ակնկալել, որ կայուն ֆինանսական շուկան, ընդհանուր առմամբ, կշարունակի հստակ աճը՝ ապահովելով ներդրողներին կայուն եկամուտներով և բիզնեսի համար ածխածնի ցածր մակարդակին անցում կատարելու ուղիներ:
4. Բնապահպանության վրա հիմնված լուծումների աճող դերը
Շրջակա հատուկ միջավայրերի և էկոհամակարգերի պաշտպանությունը նույնպես առաջին պլան է մղվում: Օրինակ՝ մանգրայի թփուտները, ծովախոտերը և մակընթացային ճահիճները ունակ են կլանել ածխածնի երկօքսիդը մթնոլորտից մի քանի անգամ ավելի արագ, քան անտառները ցամաքում: «Կապույտ ածխածնի» (երբեմն այդպես են անվանում ծովային և ափամերձ բնակավայրերում արգելափակված ածխածինը) պահեստավորումն օգնում է սահմանափակել գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը:.
Մասամբ դրան կարելի է հասնել ֆինանսական արտադրատեսակների նորարարության միջոցով: Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ 2018 թ.-ին Սեյշելյան կղզիները դարձել են աշխարհի առաջին երկիրը, որը թողարկել է «կապույտ» պարտատոմսեր, որոնցից ստացվող եկամուտը տրամադրվում է ծովային միջավայրի պահպանության համար: 2019 թ.-ին Էյչ-Էս-Բի-Սի--ն Համաշխարհային բանկի 200 միլիոն եվրոյի «կապույտ» պարտատոմսի միակ առաջատար մենեջերն էր: Մենք առաջինն ենք մշակել արտադրատեսակներ, որոնք օգնում են Ավստրալիայի Մեծ արգելախութը պաշտպանել և «Pollination»-ի հետ համագործակցելով՝ ստեղծել ենք բնական կապիտալի մի շարք հիմնադրամներ, որոնք կօգնեն պահպանել էկոհամակարգերն ամբողջ աշխարհում:
Նման ձեռնարկությունները կլիմայական փոփոխությունների պայքարի դեմ ֆինանսավորման նոր հետաքրքիր շուկա: Շրջակա միջավայրի վրա մասնավոր հատվածի ազդեցության ավելի մեծ ուշադրությունը կարող է նաև մեծացնել ածխածնի արտանետումների փոխհատուցման լայնածավալ, գործող շուկայի անհրաժեշտությունը:
5. Արդար անցում
Քանի որ COVID-19- ից հետ վերականգնումը շարունակական մտահոգություն է առաջացնում, հնարավորություն կա COP26-ը որպես կատալիզատոր օգտագործել՝ ինչպես կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի, այնպես էլ գլոբալ տնտեսության վերականգնման համար՝ ավելի դիմացկուն, բարեկեցիկ հիմքերով:
Դա պետք է լինի արդար անցում ապահովելու առանցքային պահ, որը պաշտպանում է աշխատատեղերը, ուժեղացնում տեղական համայնքները և օգնում խոցելի տնտեսություններին: Բավարար չէ միայն արտանետումները նվազեցնելը: Դա անելը, միաժամանակ վնասելով բարգավաճմանը ամբողջ աշխարհում, հաղթանակ չէ:
Գործելու ժամանակն է
COP-ի ոչ մի միջոցառում չի ուղեկցվել այդքան մեծ խաղադրույքերով: 2015 թվականին Փարիզյան համաձայնագրով փորձ է արվել սահմանափակել գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը մինչև 1,5°C: Այնուամենայնիվ, չնայած խոշոր տնտեսությունների ստանձնած պարտավորությունները հասնելու զրոյական մակարդակի, ՄԱԿ-ի զեկույցը ցույց է տվել, որ մենք դեռ մինչև 2100 թվականը 3°C-ով աղետալի բարձրացման ուղու վրա ենք: Որքան երկար սպասենք ավելի ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկելուն, այնքան դժվար կլինի փակել այս բացը: Մենք նաև բախվում ենք COVID-19-ից վնասված տնտեսությունները վերականգնելու հսկայական անհրաժեշտությանը:
COP26-ը պետք է կենսունակ ճանապարհային քարտեզ ստեղծի այդ խնդիրները լուծելու համար: 2021 թ.-ի ընթացքում առաջընթացի հասնելը վերը նշված հինգ միտումներով՝ կլիմայական առավել արդյունավետ դիվանագիտություն, ավելի արագ անցում, կլիմայական փոփոխությունների հետ կապված ֆինանսավորման օգտի ավելացում, բնապահպանության վրա հիմնված լուծումների աճող դերը և արդար անցում կատարելը կօգնի ազդակ ստեղծել հաջող գագաթաժողովի համար:

- General Sustainability
With 2020 so dominated by the COVID-19 pandemic, it would be understandable for politicians, policymakers and the private sector to be consumed by further lockdowns, vaccine roll-outs and economic recovery. But the climate emergency will not wait for a return to normality. Ambitious action from all parts of society needs to be taken in the here and now.
Fortunately, some stars are beginning to align on this topic. Climate commitments are now forthcoming from a huge range of countries and institutions. COP26, the yearly UN climate policy gathering, will now take place in November 2021, after being postponed due to COVID-19.
Hosted by the UK government in Glasgow, it will be a key moment to lock in ambitious low-carbon transition policy goals across the world. We expect the following five trends to dominate the run-up to this event.
1. More power to climate diplomacy
The three major global economic blocs – the US, the European Union and China – have plenty of disagreements, but since Joe Biden’s election to the US Presidency in November, they are united by a desire to take firm action on climate change.
Biden has appointed former US Secretary of State John Kerry as special climate envoy, raising the prospect of a greater role for climate diplomacy. This could mean improvements to the 2015 Paris Agreement, greater international collaboration on technical development and investment, or action on specific economic sectors and industries. China recently committed itself to net-zero emissions by 2060, and the EU has set its sights on the same target by 2050.
The UK has also recently announced ambitious offshore wind targets, and will be ending its financial support for fossil fuel production overseas. It has also renewed its Paris Agreement pledges, which will translate into a 68 per cent reduction in UK emissions by 2030. These are encouraging developments as we head into COP26, and will increase the pressure for action on the private sector.
Sustainable finance opportunities
HSBC aims to play a leading role in the global transition to a net zero-carbon economy.
2. Transition opportunities
The transition to low carbon is starting to pick up pace, particularly in industries where emissions are high and hard to abate. For example, electrical vehicle (EV) sales bucked the overall auto sector decline in 2020. By September, EV sales in the EU had increased by 81 per cent year-to-date, and more than 350 EV models are due for launch across the world next year.
Important work is ongoing in other sectors. In October 2020 the European Commission announced plans to renovate 35 million energy-inefficient buildings by 2030. Buildings account for 40 per cent of energy consumed and 36 per cent of energy-related greenhouse gas emissions in Europe. There is increasing awareness of the need to build new, sustainable infrastructure in the fast-growing Asian economies.
Developing better investment solutions for sectors that are making progress in emissions reduction, but cannot yet qualify for pure green finance, is an important task for the financial sector. This will be an important step in the transition process for heavy-emitting sectors such as steel production and aviation. As new transition products come to the fore, financial institutions and their clients should work together closely to find the right solutions for each client transition journey. HSBC has worked with other market participants to develop new Green and Social Bond Principles that will help guide the growth of the market.
Why transition finance is essential
The financial system must step up efforts to help high-carbon industries cut emissions.
3. Increasing climate-finance returns
Investors have a growing appetite for sustainable finance. This is driven partly by greater pressure from stakeholders, but primarily by expectations of higher returns. In an extremely bumpy year for equities, ‘climate stocks’ (eg renewable energy, energy storage, agriculture and transport efficiencies) made a 37 per cent gain, against 11 per cent for the overall market.
The green and sustainable bonds market also proved its durability in 2020. Despite a dip over the first half of the year, in Q3 green bond issuance alone reached USD64.9 billion – the highest volume in any third quarter period since the market’s inception. Total historical green bond issuance is now almost USD1 trillion.
We can expect the sustainable finance market as a whole to continue growing strongly
The European Commission recently announced that it will be raising 30 per cent of its COVID-19 recovery fund – EUR225 billion – through green bonds, making the EU by far the largest issuer of such instruments. In 2021, we can expect the sustainable finance market as a whole to continue growing strongly, providing solid returns for investors, and pathways to low-carbon transition for businesses.
4. A growing role for nature-based solutions
Protection of specific natural environments and ecosystems is also coming to the fore. For instance, mangroves, seagrass and tidal marshes are capable of taking up carbon dioxide from the atmosphere several times more quickly than forests on dry land. By storing ‘blue carbon’ (as carbon locked in marine and coastal habitats is sometimes known), they help to limit global temperature rises.
This can be achieved in part through financial product innovation. With the support of the World Bank, in 2018 the Seychelles became the first country in the world to issue a ‘blue’ bond, the proceeds of which are reserved for marine conservation. In 2019, HSBC was the sole lead manager on the World Bank’s EUR200 million blue bond. We have pioneered products to help protect Australia’s Great Barrier Reef, and partnered with Pollination to create a series of natural capital funds that will help preserve ecosystems around the world.
Ventures like these open up an exciting new market for climate finance. A greater focus on the environmental impact of the private sector may also increase calls for a widespread, functioning carbon offset market.
Protecting the Great Barrier Reef
HSBC Australia is spearheading investment to improve water quality around the world’s largest coral reef system.
5. A just transition
With the recovery from COVID-19 an ongoing concern, there is an opportunity to use COP26 as a catalyst for both tackling climate change and rebuilding the global economy on a more resilient, prosperous footing.
It must be a key moment in securing a just transition, one that protects jobs, strengthens local communities, and helps out vulnerable economies. It isn’t enough merely to lower emissions. Doing so while damaging prosperity across the world would be no kind of victory.
Time for action
No COP event has been accompanied by such high stakes. In 2015, the Paris Agreement attempted to limit global temperature rises to 1.5°C. However, despite net-zero commitments from major economies, a UN report has found that we are still on track for a catastrophic 3°C increase by 2100. The longer we wait to take more aggressive action, the harder it will be to close this gap. We also face a pressing need to rebuild economies damaged by COVID-19.