Համախմբվելով հանուն կանաչ ապագայի․ բրիտանական դեսպանատունը և HSBC Հայաստանը խթանում են կայուն տնտեսությունը Հայաստանում
«Կանաչ» ֆինանսավորման և կայուն տնտեսական մոտեցումների առավելություններն ու մարտահրավերները, միտումներն ու կարգավորումները Հայաստանում և արտերկրում. սրանք էին այն հիմնական թեմաները, որոնք քննարկվեցին դեկտեմբերի 10-ին Երևանում կայացած համաժողովի ընթացքում, որը կազմակերպվել էր «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի (այսուհետ` HSBC Հայաստան) և Երևանում բրիտանական դեսպանատան համատեղ ջանքերով։
«Համախմբվելով հանուն կանաչ ապագայի» անվանումը կրող համաժողովի նպատակն էր կարևորել կայուն մոտեցումները ոչ միայն անհատների կյանքում, այլև ընդգծել դրանց առաջնահերթությունը բիզնեսների համար գործառնական մոդելներ մշակելիս և ապագա ծրագրեր կազմելիս։
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը իր ողջույնի խոսքում նշել է․ «Անցած ամիս Միացյալ Թագավորությունում՝ Գլազգոյում, տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 26-րդ համաժողովը (COP26), որի հիմնական նպատակներից էր ֆինանսական միջոցներ ներգրավել կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի իրականացման համար, խթանել հանրային և մասնավոր ֆինանսների հոսքը դեպի զարգացող շուկաներ, որտեղ դրանց անհրաժեշտությունն ամենից շատ է նկատվում, ինչպես նաև օգնել կառուցել կանաչ տնտեսություններ՝ ստեղծելով աշխատատեղեր և ապահովելով բարեկեցություն։ Հայաստանում կանաչ ներդրումների իրականացման բազմաթիվ հնարավորություններ կան, որոնք կարող են իրագործվել մինչև 2030 թ․-ը։ Հուսով եմ, որ այս համաժողովը ցույց կտա, թե ինչպես ֆինանսների ներհոսքը կարող է նպաստել Հայաստանում կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի, ոլորտում ներդրումների իրականացման, ինչպես նաև դեպի ածխածնի զուտ զրոյական արտանետումների տնտեսություն անցման հարցում»։
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի, Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերի և HSBC Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իրինա Սեյլանյանի ողջույնի խոսքերից հետո խոսնակները փոխանակեցին իրենց տեսակետներն ու փորձը աշխարհում ածխածնի զրոյական արտանետումների տնտեսության վերաբերյալ և քննարկեցին դրանց իրականացման հնարավոր ուղիները Հայաստանում։
HSBC Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իրինա Սեյլանյանը նշել է․ «Ակնհայտ է, որ կայուն մոտեցումները բիզնեսների ռազմավարության առանցքային գործոն են հանդիսանում ամբողջ աշխարհում։ Հատկանշական է, որ Հայաստանում կայուն ֆինանսավորման միտումը ևս զարգանում է, ինչը կարևոր դեր ունի ավելի կայուն տնտեսություն կառուցելու գործում՝ միևնույն ժամանակ նվազեցնելով բնապահպանական ռիսկերը։ Այս տեսանկյունից HSBC-ն ողջ աշխարհում կայուն տնտեսությանը նպաստող համարձակ պարտավորություններ է ստանձնել՝ դառնալով արտանետումների զրոյական ցուցանիշով բանկ։ Առաջնորդվելով HSBC Խմբի ռազմավարությամբ՝ HSBC Հայաստանն ուրախ է իր դերակատարությունն ունենալ այս գլոբալ հանձնառության իրականացման գործում և նպաստել Հայաստանի անցմանը ցածր ածխածնային տնտեսության»։
Համաժողովի նպատակն էր աջակցել Հայաստանին դեպի ցածր ածխածնային տնտեսության անցման և «կանաչ» լուծումների լայնորեն կիրառման հարցում՝ մեծացնելով կանաչ ֆինանսավորման տարբերակներից օգտվելու, դրանց մասին ավելի տեղեկացված լինելու հնարավորությունները և խրախուսելով բոլոր հաստատություններում «կանաչ» ռազմավարությունների համահունչ իրականացմանը։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Միացյալ Թագավորության կառավարության COP26 համաժողովի հարցերով տարածաշրջանային դեսպան Դեյվիդ Մորանը, այլ բարձրաստիճան խոսնակներ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության կառավարություններից, ինչպես նաև ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող փորձագետներ HSBC Խմբից, TheCityUK-ից և երկու երկրներում գործող այլ առաջատար բիզնես կազմակերպություններից։
HSBC Հայաստանի Կորպորատիվ բիզնեսի գծով տնօրեն Մարտին Մարտիրոսյանը նշել է․ «Այսօր, առավել քան երբևէ, ողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում է կայուն տնտեսական լուծումներ ապահովելը, ինչը ֆինանսական ոլորտում նույնպես առաջնային է դառնում։ Հանդիսանալով առաջատար բանկերից մեկը Հայաստանում ՝ մենք գիտակցում ենք, որ ավելի «կանաչ» միջավայր ունենալու համար HSBC-ն պետք է առաջարկի ժամանակին համընթաց կայուն լուծումներ։ Հետևաբար մենք ուրախ ենք խթանել «կայուն բանկային ծառայությունները» Հայաստանում՝ մեր հաճախորդներին տրամադրելով կանաչ վարկեր և կայուն զարգացմանն ուղված այլ վարկեր:
Կցանկանայի նաև ընդգծել նմանատիպ միջոցառումների կարևորությունը, որոնք խրախուսում են հայաստանյան կազմակերպություններին առավել կայուն մոտեցումներ որդեգրել ՝ դրանով իսկ մեր ներդրումն ունենալով բոլոր համայնքներում կայուն լուծումներով փոփոխությունների իրականացման հարցում»:
HSBC Holdings plc-ն՝ HSBC Խմբի ընկերության գլխամասը, գտնվում է Լոնդոնում: Խումբը ծառայություններ է տրամադրում 64 երկրներում և տարածաշրջաններում՝ Եվրոպայում, Ասիայում, Հյուսիսային և Լատինական Ամերիկայում, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում: HSBC-ն հանդիսանում է աշխարհի ամենախոշոր ֆինանսական կառույցներից մեկը, որի ակտիվները 2021թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 2,969 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ը հիմնադրվել է 1996թ․-ին։ Բանկը Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբին ամբողջությամբ պատկանող դուստր ընկերություն է։ Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը սպասարկում է շուրջ 30 000 հաճախորդի Երևան քաղաքում գտնվող իր 7 գրասենյակների և մոտ 310 աշխատակիցների միջոցով:
2021 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 311 միլիարդ ՀՀ դրամ` ներառյալ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Փի-Էլ-Սի Լոնդոնի կողմից Բանկի միջնորդությամբ տրամադրված վարկերը: Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից։

Joining up for Green Future: British Embassy and HSBC Bank Armenia promoting sustainability in Armenia
Perks and challenges, trends and regulations in green finance and sustainable economy in Armenia and globally were the main topics discussed at the high-level conference co-organised by HSBC Bank Armenia CJSC (HSBC Armenia) and the British Embassy in Yerevan on 10 December.
The purpose of the conference named “Joining up for Green Future” was to highlight the importance of sustainability not only in terms of how individuals live their lives, but also how businesses develop their operating models and plan for the future.
In his welcoming remarks British Ambassador to Armenia John Gallagher mentioned: “Last month, the UK hosted the UN Climate Change Summit, COP26, in Glasgow. One of the UK’s key aims at COP26 was to get finance flowing to climate action, mobilise public and private finance into emerging markets and developing countries, where the need is greatest, and help to build green economies, creating jobs and prosperity. There are huge opportunities for climate-smart investments in Armenia between now and 2030. I hope this conference will show how finance can flow in support of Armenia’s ambitious plans for climate action, help break down the barriers to investment and support a just and inclusive transition to net zero.”
After welcoming speaches of Deputy Prime Minister of Armenia Hambardzum Matevosyan, British Ambassador to Armenia John Gallagher and CEO of HSBC Armenia Irina Seylanyan, honorable speakers shared their insights and expertise on net zero transition globally and discussed their possible implementation in Armenia.
Speaking at the event, Irina Seylanyan, CEO of HSBC Armenia said, “It is clear that sustainability has become a strategic focus for businesses globally and sustainable finance continues to gain traction in Armenia as well. It plays a fundamental role in shaping a more sustainable economy while mitigating the environmental risks. From this perspective, HSBC globally made bold sustainability commitments becoming a “net zero” bank and, walking in line with the Group’s strategy, HSBC Armenia is happy to play its role in the global commitment and support this transition in Armenia” .
The conference aimed to help accelerate Armenia’s transition to low-carbon economy and green growth, increase Armenian access and understanding of green finance options, and encourage greater aligned green policies across all institutions.
The event also brought together Minister of Economy Vahan Kerobyan, UK Government’s COP26 Regional Ambassador David Moran, other high-level speakers from the Governments of Armenia and the UK, seasoned experts in management roles from HSBC plc, TheCityUK and other leading business organisations from the UK and Armenia.
After the conference Head of Wholesale Banking of HSBC Armenia Martin Martirosyan commented. “Now, more than ever, the world has unanimously focused on sustainability and it’s becoming priority for financial services industry as well. As one of the leading banks in Armenia we understand that in order to achieve a greener world and make sustainable banking truly effective, HSBC Armenia should be aligned accordingly. Therefore, we are happy to promote “sustainable banking” in Armenia, and taking practical steps, we provide sustainable solutions offering green loans and ustainability-linked loan to our customers.
Speaking about the conference, I want to highlight the importance of these kind of events, where we motivate organisations in Armenia to embrace a more sustainable approach, thus remaining committed to making a meaningful impact for sustainability in all our communities”.
HSBC Holdings plc, the parent company of HSBC, is headquartered in London. HSBC serves customers worldwide from offices in 64 countries and territories in its geographical regions: Europe, Asia, North America, Latin America, and Middle East and North Africa. With assets of $2,969bn at 30 September 2021, HSBC is one of the world’s largest banking and financial services organisations.
HSBC Bank Armenia CJSC was established in 1996. The bank is a wholly owned subsidiary of HSBC Group. HSBC Armenia serves around 30 000 customers through seven offices located in Yerevan and around 310 employees. As of 30 September 2021, the Bank has assets of AMD311 billion including the ones, allocated with the mediation of the HSBC Bank plc, London. The bank is regulated by the Central Bank of Armenia.